Teksti suurus:
A A A

Narva meriskaudid

06.05.2018
Alates 2011. aastast on Narvas olemas Alutaguse maleva Noorkotkaste rühm „Narva meriskaudid“.
Mais algab rühmal orienteerumise ja aerutamise hooaeg sõudepaadil Jol-6. Traditsiooni kohaselt toimub mais esimese lõkke matk. Tavaliselt on see veematk piirijõel Narva jõel, kuid mõnikord on see ka rattamatk Vaivara vallas. Selle aasta matk on rahvusvaheline. Noorte meeskonda palusid võtta ennast USA ja Saksamaa vabatahtlikud. Töö mereväes peab olema väga täpne. Noored on jaotatud vanuse järgi kolme alarühma: 9-11 aastased, 12-14 aastased ja 15-17 aastased. Iga alarühm valmistub kooliaasta jooksul suvepraktikaks – laagriteks ja matkadeks. Kord nädalas külastavad noored õppekoondusi, kus harjutatakse meresõlmede sidumist, semafori, sõudepaadi ehitust, purjevarustust, riviõppust. Lisaks sellele koolitusele on üks kord nädalas lasketiiru ja basseini külastamine. Kogu see töö toimub tänu Noorkotkaste rühma ja Narva linna huvikooli – Noorte Meremeeste Klubi - koostööle.    
5. mail 2018 a. – 25 noorkotkast ja juhid koos kahe vabatahtlikuga suundusid veematkale Narva jõel. Teekonna pikkuseks oli 12 km pärivoolu. Peatuses keetsid noored kateldes makarone hakklihaga ja mulgikapsaga. Ninakas sinises teekannus keetsid vett ja valmistasid aromaatset piparmünditeed – meremeeste teed. Sõudmine sõudepaatidel Jol (hollandi keelest) nõuab suurt vastupidavust ja selleks toimuvad noortel õppeaasta jooksul kehakultuuri treeningud, kus noored harjutavad trenažööril, saavad kardio-koormust ja jõuharjutusi dr Anohini metoodika järgi – tahtlik jõugümnastika.  
Vilumus on noorkotkastel selline, et teeb kadedaks ka kogenud meremehed. Kord läksime veematkale võttes kaasa vaid aerud, puri ja mast jäid sadamasse. Siis leidsime noore männi tüve ja paigaldasime selle sõudepaadile, tõmbasime sellele ehituskile ja pärituulega liikusime kiiresti Riigikülast Narvani. Narva noorkotkaste rühm „Meriskaudid“ ootavad alati külla noori Eesti muudest maakondadest, aga seni pole küllakutsele keegi vastanud. Võibolla tänu sellele artiklile tekib kellelgi huvi sõude- ja purjespordi vastu. Loodame, et Eestis tekivad Noorkotkaste organisatsiooni eestvedamisel uued merekoolid noortele. 
Narva-Jõesuus võib ehitada Eesti laste jaoks priima statsionaarse merelaagri, mis oleks kahtlemata põnev nii Eesti laste, kui ka veespordialade harrastajatele. Me loodame, et noorkotkaste lipu all leidub palju huvitatuid veespordialadest.
Ees ootab ettevalmistus võistlusteks minijahtidel „Optimist“. Narvas on Kulgu sadam, kus noored kotkad ja Narva NMK kursandid korraldavad iga-aastaselt õppelaagreid minijahtidel „Optimist“.

Rühmapealik Mihhail Tint