Teksti suurus:
A A A

Kaitseliidu ülema pöördumine

26.03.2020
Head kaitseliitlased ja naiskodukaitsjad!
Viimased nädalad on Eestimaal viiruse COVID-19 tõttu kehtinud eriolukord. Riik on palunud meilt selles olukorras abi ja ma tänan teid kõiki selle eest, mis te juba teinud olete!
Aga nagu oli ette näha, ei ole tänaseks olukord veel paranema hakanud. Riik ja kogukonnad vajavad jätkuvalt meie abi, et rakendada meetmeid, mida Vabariigi Valitsus ja ametkonnad viiruse ohjamiseks ja leviku peatamseks on kehtestanud. Meie kohus on seda abi anda, seda ka siis kui teised hakkavad väsima.
 
Samas tuleb meil meeles pidada, et me saame teisi aidata vaid juhul, kui ise terved püsime. Seetõttu pidagem võimalust mööda kinni nõuannetest, mida Põhja-Eesti Regionaalhaigla arstid on andnud:
•            Viiruse leviku piiramiseks on parim viis maksimaalselt efektiivne isolatsioon.
•            Tõsise kriisi vältimiseks palume tungivalt kõigil Eestimaa elanikel võtta vastutus kaasmaalaste ja enda tervise eest ning vabatahtlikult püsida koduses isolatsioonis.
•            Kõik inimesed, kes otseselt ei taga riigi toimepidevust – palun järgige isolatsioonisoovitusi, ärge kohtuge inimestega, ärge minge poodi ega mujale ilma tõsise erivajaduseta.
•            Erivajadusel kuskile minnes palun hoidke distantsi teistest inimestest ja järgige rangelt hügieenireegleid.
 
Soovitus ja palve püsida isolatsioonis tundub osale Eesti inimestest tülikas. Juba on näha ja kuulda, kuidas inimesed on üle saanud esmasest ettevaatlikkusest, kohtuvad sõpradega, lapsed mängivad mänguväljakutel, linn on taas autosid täis ja ohutusnõuetele lüüakse käega. Kiputakse unustama, et hooletu käitumine ei pane ohtu vaid üht inimest, vaid ohustab kõiki meid ümbritsevaid.
 
Toetudes teiste riikide kogemusele on ette näha, et iga hilinenud või eiratud päev isolatsiooninõuete täitmisel toob järgneva kuu jooksul ka Eestis kaasa hulgaliselt intensiivravi vajavaid patsiente, aga ka surmajuhtumeid! Palun teeme kõik meist sõltuva Eesti inimeste tervise hoidmiseks.
 
Kui keegi kahtlustab, et tema ise või tema lähikondlane on kokku puutunud võimaliku viirusekandjaga, siis palun ärge varjake ega häbenege seda ning hoidke endid Kaitseliidu tegevustest eemale vähemalt 14 päeva jooksul. Jälgigem kõik enda ja oma lähedaste tervislikku seisundit. Andke pealikele julgelt teada, kui ka operatsioonil on olnud kokkupuuteid võimalike viirusekandjatega või ohukolletega. Teie käitumisest sõltub teiste tervis. Ka üks viga võib anda viirusele võimaluse.
 
Pidage meeles, et teid on vaja tervete ja tugevatena. Targalt tegutsedes saame olla enesekindlad, jätkata teenistust ja anda väga Eestimaale nii vajalikku toetust.
 
Riho Ühtegi
Kaitseliidu ülem