Teksti suurus:
A A A

Kaitseliidu Kirde maakaitseringkonna õppus Põhjakonn 24 pani võitlejad proovile

19.04.2024
Täna, 19. aprillil lõppes edukalt Kaitseliidu Kirde maakaitseringkonna (KiMKR) õppus Põhjakonn 24 kevadine periood. Õppuse Põhjakonn 24 raames osalesid KiMKRi üksused ka 15.-17. aprillil 1. jalaväebrigaadi juhitaval Nato liitlaste lahingugrupi integreerimisõppusel Ymir/Bold Bugle. Teine osa kevadisest Põhjakonnast, mis toimus 17.-19. aprillil Rutja õppeväljakul, pandi kolme riigi üksuste võitlejad proovile kaevikulahingus. KiMKRi poolelt osales õppuse Põhjakonn 24 kevadisel perioodil Alutaguse ja Viru malevate maakaitsekompaniid ning ringkonna staap.
 
„Õppus Põhjakonn 24 kevadine osa on tänaseks edukalt selja taga ja möödus edukalt,”ütles KiMKRi ja Viru maleva pealik kolonelleitnant Jaanus Ainsalu. „Tänavu on meil plaanis mitu samanimega õppust, kuid nende iseloom on paljuski erinev. Kevadine Põhjakonn pakkus nii KiMKRi üksustele, kui ka meiega koostööd teinud liitlasüksustele Prantsusmaalt ja Leedust, erinevaid õpikohti, samuti õppisime tundma üksteise tugevaid külgi erinevate taktikaliste ülesannete sooritamisel, mis annavad meile hea sisendi tulevaste väljaõppeplaanide koostamisel.”

Põhjakonn 24 omab rahvusvahelist mõõdet juba aastaid, tänavu osalesid õppusel võitlejad nii Leedu vabatahtlike organisatsioonist KASP kui ka Prantsusmaa maaväe kergejalaväekompaniist.
 
„Meie üksuse ülesandeks oli keskenduda peamiselt kaitsetegevustele, millega saime hästi hakkama, ”  ütles kergejalaväe kompaniiülem kapten Hubert. „Vastasteks olid meil sellel õppusel Kaitseliidu ja Leedu  võitlejad, kes osutasid väga tugevat vastupanu ja tegid väga head tööd. Õppisime sellel õppusel, kuidas tihedas metsas paremini võidelda, samuti kaevikutes, mille osas oli suureks abiks Kaitseliidu vabatahtlikud, kellel on selles taktikalises tegevuses head kogemused.  Maastik ja ilm on võrreldes meie riikidega küll erinev ja selgi korral oli meie jaoks jahe, aga kompaniiliikmeid see ei heidutanud.”
 
Leedu vabatahtlike organisatsiooni KASPi (Lithuanian National Defence Volunteer Forces/Lietuvos krašto apsaugos savanorių pajėgos) võitlejad on Põhjakonnal osalenud korduvalt. Vahetult enne ühiseid kaevikulahinguid, korraldasid Leedu instruktorid korraliku treeningu koos Viru maleva maakaitsekompaniiga.
 
„Kõigepealt suur tänu võimaluse eest osaleda sel õppusel,” ütles üksuse ülem kolonelleitnant Gintautas Ciesiunas. „Kuna meie riigid piirnevad, teil Venemaa ja meil nii Venemaa kui ka Valgevenega, siis on meil ühised huvid, kuidas üksteist aidata ja vajadusel toetada. Igakord on midagi uut õppida, näiteks kasvõi kaevikuid puhastades. Ilm on meil küll natuke soojem, kuid maastik on meil mõlemal üsna saranane, on tihedaid metsalasid, märgalasid. Kokkuvõttes sai meie üksus oma ülesannetega hästi hakkama.”
 
„Suur tänu kõikidele ringkonna üksustele ja staabile, headele koostööpartneritele 1. jalväebrigaadist, Prantsusmaalt ja Leedust ning kohalikele omavalitsustele ja elanikele mõistmise eest,“ ütles KiMKRi ja Viru maleva pealik kol-ltn Jaanus Ainsalu. „Üksteiselt õppides ja üksteist pidevalt läbi erineva õppuste aidates, oleme paremini valmis, et kaitsa end Nato idatiival võimalik ohu eest.”
 
Õppuse Põhjakonn 24 kevadise perioodi peaeesmärgiks oli KiMKRi üksuste treenimine, nende lahinguvalmiduse võimekuse ja reageerimiskiiruse tõstmine võimaliku sõjalise ohu korral oma vastutusalas. Õppus Põhjakonn toimus tänavu 15.-19. aprillil 2024, millest võttis osa ligi 500 võitlejat.
 
Õppus PÕHJAKONN toimub aastast 2009 ja algas erialalisest taktikalisest õppusest, millest on tänaseks välja kasvanud Kirde maakaitseringkonna suurim riigikaitsega seotud õppus. Tänavu toimus õppus Põhjakonn kuueteistkümnendat korda.

Pildigalerii siin siin