Teksti suurus:
A A A

Juubeliaastale pühendatud Noorte Kotkaste laager Karjamaal

01.06.2015
Alutaguse Noorte Kotkaste Aastapäevalaager toimus sel aastal  22.-24.mail Peipsi ääres Karjamaal. Laarist võttis osa üle 40 noorkotka ning selle korraldasid ja viisid läbi Alutaguse Noorte Kotkaste noortejuhid, noorteinstruktor ja vabatahtlikud juhendajad.
Reedest pühapäevani osalesid väiksemad ja suuremad kotkad erinevates tegevustes, panid end proovile võistlustes ja selgitasid endi hulgast välja parimad noorkotkad kahes vanuserühmas. Traditsiooniliselt olid külas koostööpartnerid ning lõpurivistusel võeti vastu uued liikmed.
 
Reede algas laagri püstitamise ja avarivistusega. Esimesel õhtul said rühmadesse jagatud noored ülesande isetegevuskavaks: etteantud eestikeelseid noorkotka-teemalisi sõnu kasutades tuli rühmal luua ja esitada kas luuletus või laul. Esitusele tuli nii räppi kui poeesiat. Ka vene keelt emakeelena kõnelevad noored said sellise loomingulise ülesandega väga hästi hakkama.
 
Lisaks militaarsete oskuste omandamise ja lihvimisega tegeletakse noorkotkaste laagrites ka igapäevaeluks ja -turvalisuseks oluliste teadmiste ja oskuste arendamisega. Seetõttu on noorteorganisatsioonile väga oluline koostöö erinevate partneritega. Laupäevase päeva esimesel poolel olidki kavas koostööpartnerite tegevuspunktid.
 
Politsei- ja Piirivalveametit esindasid Narva kordon ja Ida Prefektuur. Politsei esindajad andsid kotkastele ülesandeks asitõendite otsimise ja sündmuskoha analüüsi. Piirivalvurid lasid koostada täpse maa-ala kaardi ning juhendasid, kuidas maastikku vaadeldes leida loodusesse mittekuuluvaid objekte.
 
Kuna Peipsi on meile väga lähedalasuv järv, on oluline teada suurte veekogudega seotud riske ja oskusi. Päästeameti esindajad näitasid,  kuidas kasutada päästevesti ning selgitasid, mida tähendavad rannas suvel lehvivad punane ja roheline lipp. Kahjuks kimbutas laagripäevade jooksul tugev tuul ja selle tõttu ei saanud teoks planeeritud paadisõit Peipsi järvel. Laagris oli külas ka Mustvees tegutseva Vabatahtliku Järvepääste esindus, kes õpetas viskama  päästeliini.
 
Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli esindajad andsid noorkotkastele lisaks tavakssaanud elupäästva esmaaabi ja südamemassaaži ülesandele ning testile ka verejooksutüüpide ülesande. Antud verejooksude nimed, pildid ja kirjeldused tuli omavahel kokku panna. Maanteeamet kontrollis, kas jalgratturid teavad, milline on jalgratta kohustuslik varustus. Võite kindlad olla, et teie kodune kotkas on asjalik ja pädev noor kodanik, kes on teadlik turvalisusest ja omab mitmeid sellealaseid vajalikke teadmisi ja oskusi.
 
Laupäeva pärastlõunal osalesid rühmad tegevuspunktides. Isevalmistatud mõõkadega sai Narva juhendaja eestvedamisel õppida vehklemist. Poiste arvates oli see väga vahva. Punktides mängiti veel võrkpalli, lasti õhupüssi ja vibu – viimast, tõsi küll, segas kohati jällegi tugev tuul. Loomulikult on alati igas vanuses ja igas laagris populaarne paintballilahing, nii ka seekord.
Õhtupoolikul toimusid rühmadevaheline rivivõistlus ja võrkpallivõistlus noorkotkad versus noortejuhid. Võrkpallis tuli noortejuhtidel vastu võtta kaotus.
 
Viimane laagripäev, pühapäev,  algas kahe paralleelselt toimuva tegevusega. Samal ajal, kui osa laagrilistest teostas kampaaniat Teeme ära!, võistlesid ülejäänud parimate noorkotkaste väljaselgitamisel. Selleks tuli osalejatel läbida takistusrada. Auhinnati kolme parimat nii  nooremas kui vanemas vanuserühmas.
 
Lõpurivistusel, nagu ikka, sai teoks autasustamine ja uute liikmete vastuvõtt.
 
Aastapäevalaager toimub igal kevadel mai lõpupäevadel, umbkaudu Noorte Kotkaste organisatsiooni asutamise kuupäeva paiku (loodi 27.05.1930) ning nagu nimigi ütleb, on sellele ka  pühendatud. Sel aastal oli tähtpäev eriti oluline, sest eriorganisatsiooni loomisest möödus 85 aastat. Pidulikku verstaposti tähistas noorteorganisatsioon Tallinnas Lennusadamas 23.mail piduliku vastuvõtu ja tunnustamisega.
 
 
 
Alutaguse Noorte Kotkaste nimel
Anneli Reino
Avinurme Malevkonna teavituspealik
Pildimeenutus: