30. septembrist 2. oktoobrini toimusid Tallinna Maleva väljaõppe- ja tagalakeskuses Nõmmel viiendad välitoitlustus erialavõistlused. Võistlus toimub iga kahe aasta tagant erinevates malevates ning igas võistkonnas peab olema neli liiget. Sel aastal oli esindatud 14 ringkonda 15-st sealhulgas ka Alutaguse. Paremusjärjestuse esimene koht läks Pärnumaale, teine koht Jõgevale ja tubli kolmanda koha sai Põlva ringkond.
Välitoitlustuse erialavõistluse ülesannete sooritamisel ja hindamisel juhinduti peamiselt Kaitseväe välihügieeni ja toiduhügieenikoolituse juhenditest. Kaks päeva väldanud võistlusel hinnati välikokkade toiduvalmistamise oskust, hügieeninõuete täitmist, ohutust, kokkuhoidlikust, täpsust, teravat silma, kiirust ja meeskonnatööd.täis
Esimese ülesande pidid vabatahtlikud välikokad lahendama meeskonnatööna. Kahel võistkonnaliikmel tuli vedada aja peale kinni seotud silmadega vett potti nii, et seda teekonnal maha asetada ei tohtinud. Teejuhiks olid teised kaks tiimikaaslast, kes kinnistele silmadega kandjatele teejuhiks pidid olema. Pimedaid potivedajaid tuli suunata õiget rada pidi nii, et nad ei puudutaks läbitavaks rajaks asetatud linti.
Teise ülesandena oli Airsoft relvadest täpsuslaskmine. Tegelikult oli täpsuslaskmine sel päeval väga keeruline kuna väljas oli väga kõva tuul ja kohati tundus, et kõik kuulid võtavad tänu sellele teise lennusuuna.
Kui kaks esimest ülesannet tundusid enamvähem lihtsad, siis kolmanda juures oli vaja oma teadmised proovile panna teoorias õpitu osas. Maketile ehitatud väliköögi osadele oli vaja leida õiged vahemaad.
Neljanda ülesande sooritamiseks vajasid välikokad maitseainete tundmist ja lõhnataju. Ülesanne sooritati kinnissilmi ainult haistmise teel. Endi jaoks avastasime, et maitseainete ning taimede maailmas on palju sarnase lõhnaga maitseaineid ja taimi. Ülesanne oli lõbus, kuid keeruline, sest peale viiendat maitseaine nuusutamist ei tahtnud nina teisi lõhnu enam hästi eristada. Kokku oli maitseaineid 11.
Viies ja kõige tähtsam ülesanne oli toidu valmistamine välikatlas. Menüü ja kalkulatsioon olid eelnevalt juba koduse ülesandena valmis ja toiduainedki ette tellitud. Jäi üle see kõik vaid kokku keeta. Iseenesest ju lihtne, kuid järgida tuli kõikvõimalikke toiduhügieeni nõudeid ja kui natuke ka närveerida ning teadmine, et kellegi kullipilk sind pingsalt piidleb, siis oli kohati selline tunne nagu keegi oleks lahtise käega vastu pead löönud ja kõik õpitu on ära ununenud. Meie valmistatud toit oli meie enda arvates maitsev, kiire, lihtne ja metsas igati paslik pakkuda. Tellitud toiduainetest tuli valmistada 30 150-grammist portsjonit, kusjuures 30-le inimesele ilma kaaluta või mõõtevahendita täpset portsjoni jaotada ei olegi nii lihtne. Kuna esindatud oli 14 ringkonda, siis oli kohtunikel palju, mida maitsta ja hinnata.
Kuuenda ja ka viimase ülesandena tuli meeskonnatööna vastata 40 küsimusega test. Aega selleks anti 20 minutit.
Kõik ülesanded olid ära jaotatud kahele päevale, mis iseenesest oligi hea, sest jäi aega ka pingetest vabaneda ja teiste võistkondade liikmetega suhtlemiseks.
Kokkuvõttes võin öelda, et meie Alutaguse vabatahtlikele välikokkadele oli välitoitlustuse erialavõistlus üks äge lühiajaline projekt, mille edukus ja lõplik õnnestumine sõltus meie osavusest. Olgugi, et sel aastal ei tuldud võiduga koju, oli tähtsam osavõtt. Palju õnne selle aastastele võitjatele ning kohtumiseni kahe aasta pärast!
Liisi Bäärt
Avinurme jaoskond
Pildimeenutus: