Teksti suurus:
A A A

Alutaguse maleva kaitseliitlased Eesti Vabariigi sünnipäeval

02.03.2018
Narva malevkond:
 Kell sai neli hommikul, kui Kaitseliidu Narva malevkonnas süttisid tuled ja hakkas vilgas ettevalmistus algavaks EV juubeliks. Kohal oli köögimeeskond, kes asus agaralt valmistama suppi ja teed ning kell kuus sõidetigi välja Sillamäele, et osaleda Eesti riigilipu heiskamisel. Sadakond kaitseliitlast kogunes kohe kella seitsme paiku Narva kindlusesse, et osa võtta lipuheiskamise tseremooniast ja liputoimkonnast.
Narvas oli päikesetõusuks kohale tulnud varasemate aastatega võrreldes palju rohkem inimesi, kellel näpuvahel sinimustvalge lipp, kellel rahvusvärvides õhupallid. Samuti oli suur hulk rahvast kogunenud Sillamäel, kus selline üritus toimus esimest korda. Peale lipuheiskamist said Sillamäe linnakodanikud Kultuurimajas end soojendada kaitseliitlaste poolt valmistatud sõdurisupi ja kuuma teega.

Narva malevkond lipuheiskamisel Narva kindluses

Kella kümne paiku aga kogunesid spordihuvilistest kaitseliitlased Narvas Pähklimäele Äkkeküla terviserajale. Toimus suusavõistlus, kus kaitseliitlastest saavutas parima tulemuse kapten Anton Pratkunas ning aktiivset osavõttu näitas ka Nikolai Semjonov. Suusaraja kõrval aga organiseerisime lastele ja linnakodanikele erinevaid põnevaid tegevusi. Üles oli pandud laskesimulaator ja lastele tehtud takistusriba, mis osutus väga põnevaks.
Vaadates inimeste rõõmsaid ja rahulolevaid nägusid võis päeva igati kordaläinuks lugeda.
                                                           
 
Lüganuse malevkond:
 Päev algas kaitseliitlaste kogunemisega staabihoonesse, kust rivikorras siirduti päevakohasele jumalateenistusele Lüganuse kirikus. Järgnes tseremoonia Vabadussõjas langenute mälestussamba juures, kus kõikide kohalviibinute poole pöördus sõnavõtuga Lüganuse malevkonna pealiku abi, Lüganuse vallavanem Andrea Eiche. Mälestussamba jalamile asetati pärjad. Raksatasid aupaugud langenud kangelaste mälestuseks.

Lüganuse malevkond pidulikul aastapäevarivistusel

Talvekülma väljaajamiseks pärast tseremooniat oli Naiskodukaitse katnud laua staabihoones mõnusate kringlite ja kuuma teega.
Lüganuse malevkonna kaitseliitlased osalesid ka varahommikul lipuheiskamisel Maidla rahvamaja juures.
 
 
Jõhvi malevkond:
 24. veebruaril 2018 osalesid Alutaguse maleva Jõhvi malevkonna kaitseliitlased mitmel Eesti Vabariigi 100. aastapäeva tähistamise tseremoonial.
Pidupäev algas varakult ning esimene üritus, milleks valmistuti oli lipuheiskamine Valastel. Trotsides külma, olid kaitseliitlased liputoimkonnas, rivis ning jagasid osalejatele ja pealtvaatajatele külma peletamiseks kuuma teed koos uue "Kaitse kodu" väljaandega.

Jõhvi malevkond Valastel lippu heiskamas

Hommik jätkus Kohtla-Järvel, kus asetati pärjad Vabadussõjas langenute mälestussambale, peeti kõnesid ning kõlasid ka aupaugud.
Seejärel toimus Jõhvis tseremoonia Vabadussõja ausamba juures. Toimus pidulik pärgade asetamine ja peeti kõnesid. Lisaks pandi pärjad ka kindral Aleksander Tõnissoni ausambale. Vabadussõja ausamba juures süüdati Vabariigi aastapäeva puhul 100 küünalt ning päikese loojudes sai linnarahvas ilusa vaatepildi osaliseks.
Toilas koguneti lossiplatsile, kus toimus lipuheiskamine, millest võtsid osa Toila rühma kaitseliitlased. Samuti olid kaitseliitlased väljas Mäetagusel ja Pagaril korraldatud üritustel.
Vabariigi sünnipäeva pidustused möödusid rõõmsas meeleolus ning olen veendunud, et igal vormikandja tunneb uhkust, et sai anda oma panuse.
 
                                                                       
Avinurme malevkond:
 Lohusuus algas vabariigi juubeli tähistamine juba 23. veebruaril, kui Kalmer Vene ja Ardi Reisenbuk Vabadussõja ausambale pärja asetasid.

Avinurme malevkond Vabadussõja ausambale pärga asetamas

Avinurmes heisati 24. veebruari päikesetõusul kaks lippu – koos riigilipuga ka endise Avinurme valla lipp, kuna ühinenud Mustvee valla lippu pole veel olemas. Kodutütreid oli kohal rohkem, kui vormis kaitseliitlasi, naiskodukaitsjaid ja noorkotkaid kokku, seetõttu nemad need lipud üles tõmbasidki. Mõnedki kaitseliitlased osalesid üritusel kandes ülikonda ja lauldes meeskoori koosseisus isamaalisi laule.
Iisakus pandi 24. veebruari hommikul lillepotte Vabadussõjas osalenud meeste haudadele ning mälestati ka langenud metsavendi.
Tudulinnas asetati 24. veebruari keskpäeval Vabadussõja ausambale pärg ja lasti pidulikke aupauke. Osales 13 kaitseliitlast, mõned neist tulid Iisakust või Avinurmest pärast sealsete mälestusürituste lõpetamist.
Malevkonna panus Vabariigi sünnipäevaks oli igati vääriline.